Представяне на БАР

Българска Асоциация По Рециклиранe

Ние вярваме, че е възможно да има устойчиво и екологично управление на отпадъците в България.

Като организация, ние се стремим да осигурим ефективно и отговорно управление на отпадъците.

БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО РЕЦИКЛИРАНЕ (БАР)
е създадена през 1998 г. под името

„БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА ТЪРГОВЦИТЕ НА МЕТАЛИ“ /БАТМ/, което променя през 2004 г.

Кратка история

Българска асоциация по рециклиране (БАР) е създадена през 1998 г. под името Българска асоциация на търговците на метали (БАТМ).

Член е на най-голямата асоциация по рециклиране в света – Bureau of International Recycling /BIR/, както и на Българската стопанска камара (БСК) и Сдружението за стопанска инициатива (ССИ).

Какво правим?

БАР е сдружение с идеална цел, обединяващо български и чуждестранни фирми, които се занимават управление на вторични суровини от цветни и черни метали, хартия, пластмаса, стъкло и други.

Асоциацията е създадена с цел да:

  • Защитава интересите на фирми, които се занимават с рециклирането вторични суровини у нас;
  • Провежда активен диалог с държавните институции в защита правата на членовете ѝ;
  • Проучва и подпомага решенията на казуси, свързани с правни, икономически, финансови, екологични, митнически и други въпроси, отнасящи се към управлението на отпадъци;
  • Организира семинари, работни срещи, конференции и други, с оглед насърчаване на обществена ангажираност.
ba recycling 064 resize
BAR Goal

С каква Цел е Създадена БАР

  • Да представлява и защитава интересите на дружествата, които рециклират вторични суровини в България;
  • Да води активен диалог с държавните институции в защита на законните права на своите членове;
  • Да подпомага компаниите при разрешаването на правни, икономически, финансови, екологични, митнически и други казуси, възникнали в периода на членството им в организацията.

Една от основните дейности на Асоциацията е повишаването на обществената осведоменост относно:

01.

Правилните начини за управление на материалите за рециклиране и събирането на отпадъци.

02.

Йерархията в управлението
на отпадъците

03.

Проектите и новостите в областта на кръговата икономика и екологичните политики и практики.

БАР допринася за повишаване на информираността

БАР допринася за повишаване на информираността на децата по екологични въпроси чрез използване на интерактивни средства, кампании и презентации.

Като член на Българския институт за стандартизация, който е националният орган за стандартизация в Република България, БАР участва в техническите комитети за разработване на стандарти за  отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО), излезли от употреба гуми и др.

В тази връзка Асоциацията е ангажирана с разработването на технически насоки и извършването на обучителни дейности, предназначени за различни регионални и местни органи по околна среда, общински администрации, както и за частния сектор.

дейността на БАР е свързана с изготвянето на препоръки за справяне с управление на отпадъците

Част от дейността на БАР е свързана с изготвянето на препоръки за справяне с предизвикателствата в сектора за управление на отпадъците.

Анализът на актуалното състояние на различните материали за рециклиране и тяхното управление също е част от ежедневната работа на Асоциацията.

Асоциацията участва в разработването и съгласуването на документи за правно и стратегическо планиране на национално равнище, включително по отношение на строителните, битовите и други видове отпадъци.

БАР е член на Работна група Околна среда и на национално равнище участва в разработването на национални позиции, свързани с европейското законодателство и политики, като законодателния пакет на ЕС за кръгова икономика.

Асоциацията си партнира с бизнеса, както и с органите на властта на национално, регионално и местно ниво, като в тази връзка организира и подпомага:

01.

Обществени обсъждания, свързани с разработването или с необходимостта от разработване на законови и подзаконови нормативни актове в сектора на отпадъците.

02.

Обучения и семинари за обмяна на опит и взаимодействие в сектора за управление на отпадъците, екологията и кръговата икономика в страната и в Европа.

Последни Новини

pic

Борислав Малинов: За по-зелена планета трябват работещ икономически модел и стимули за рециклиране

Рекордьор в спестяването на енергия е текстилът, предлагаме той да има статут на суровина, а не на отпадък, заяви председателят на Българската асоциация по рециклиране на…

Прочети повече >
symbol of ecological energy. shining light bulb with a leaf inside.

Съветът на ЕС одобри регламент за устойчив дизайн на продукти

Съветът на Европейския съюз прие Регламента за екодизайн, който установява нови изисквания за устойчивост на продуктите. Този регламент заменя съществуващата Директива за екодизайн и разширява нейния…

Прочети повече >
boby0102web 1

Рециклирането на хартия, стъкло и алуминий намалява нуждата от добив на нови суровини, заяви Борислав Малинов от Българска асоциация по рециклиране

Рециклирането на материали като хартия, стъкло и алуминий намалява нуждата от добив на нови суровини, което е изтощително за природните ресурси. Това заяви в интервю за…

Прочети повече >
picture1

CircleMED

Европейски проект за развитие на кръговата икономика в териториалните граници на Средиземноморския басейн Програма: „Евро-Средиземноморски басейн“ (Euro-MED) 2021-2027 Тематична област: Иновативна устойчива икономика Общ бюджет: 1…

Прочети повече >